ЮРИДИЧНА РУБРИКА:ПРОЦЕС РОЗЛУЧЕННЯ – ЩО ВАРТО ЗНАТИ.

Як свідчать дані офіційної статистики, в Україні щороку зростає кількість розлучень. У 2019 році , для прикладу, їх кількість зросла майже на 20 тис. у порівнянні з 2018 роком. А 2018 рік взагалі став рекордним по Україні в плані розлучень. І це без врахування розлучень, оформлених через суд. Згідно офіційних підрахунків, розпадається, з врахуванням цивільних шлюбів, 61 % сімей. Більше половини…Цифра однозначно вражаюча і жахлива. Наш регіон, на жаль, не є винятком в цьому плані. 

Причиною для офіційного розриву може стати будь-що… 

Як не дивно, серед найбільш поширених причин опитування наводять пияцтво, вимушену розлуку(згадайте проблему заробітчанства) та фінансові (матеріальні) нестатки. 

У 15% випадків розлучаються на грунті матеріальних труднощів, у 12% – через зраду та ревнощі. 5% сімей розпадаються через незадоволення сексуальними стосунками і стільки ж – через несприятливі житлові умови.

 А близько 4% розлучень стається з причини неможливості мати дітей.-дані з сайту Експрес онлайн.

[https://expres.online/archive/main/2015/08/23/148726-ukrayina-pershomu-misciyevropkilkistyu-rozlucheni-]

Спеціалісти кажуть, що це наслідок так званого «синдрому невиправданих сподівань», неможливості та інколи небажання будувати відповідальні стосунки, брати на себе відповідальність і зобов’язання, коли партнери очікують від сімейного життя одне, а реалії буденності вимагають зовсім іншого і нема волі їх долати. 

Менш з тим, якщо Ви все таки вирішили, що подальше спільне життя є абсолютно неможливим, виникає питання, як цивілізовано ці стосунки розірвати

Я зовсім не випадково кажу «цивілізовано». Практика доводить, що для багатьох пар процес розірвання шлюбу перетворюється у справжню битву, де кожен вважає виключно себе скривдженим і потерпілим, а колишнього партнера –чи не найбільшим особистим ворогом.

 Випадки «полюбовного» розлучення, коли колишні чоловік і дружина зберігають дружні стосунки –скоріше виняток , аніж правило. Отож, яким чином вам діяти у випадку прийняття рішення про розлучення? Тут існує декілька варіантів. 

Найлегший варіант – якщо у Вас ще не має неповнолітніх дітей і обоє згідні на розлучення. В такому випадку розлучення може відбутись досить оперативно і відносно безболісно. 

Розлучити вас може відповідний Державний відділ реєстрацій актів цивільного стану(ДРАЦС). При цьому за місцем реєстрації подружжя подається спільна заява про розірвання шлюбу. 

Громадянам, що подали таку заяву надається місячний термін, протягом якого вони мають право відкликати свою заяву. Якщо відзиву заяви не відбулось, то через місяць заявники повинні з’явитись на призначену годину з паспортами до ДРАЦСу і шлюб розривається. 

Складніша ситуація, коли подружжя має неповнолітніх дітей або один з членів подружжя не згідний на розлучення. Тоді розірвання шлюбу неминуче відбувається через суд. До суду подається певний пакет документів, зокрема спільна заява у випадку згоди обох на розлучення (або позов про розірвання шлюбу у випадку наявності незгоди одного з партнерів), копія свідоцтва про реєстрацію шлюбу, паспорта, копії свідоцтва про народження дітей, копія платіжного документа(квитанції) про сплату судового збору. 

Будьте готові до того, що в суді прийдеться надати оригінали вищенаведених документів. 

Раджу одночасно з поданням позову про розірвання шлюбу подавати також обґрунтування того, з ким повинні залишитись проживати діти, про встановлення розміру та порядку сплати аліментів і обов’язково зазначати ці питання у позовній заяві. З одного боку це дещо ускладнить процес здійснення розлучення для судді, з іншого – ви уникнете зайвих сплат судового збору та витрат часу на участь у значній кількості судових засідань, адже у випадку подання окремо всіх перерахованих вище вимог, по кожній з них призначається інший суддя згідно автоматизованого розподілу. 

Замість однієї справи ви можете отримати 3 і більше, а це-час, гроші і нерви, які ,як відомо, не відновлюються. Не забувайте також, що судді Ваші багатогодинні взаємні обвинувачення та детальні подробиці зайві і зовсім непотрібні-через нього регулярно проходять десятки аналогічних справ. 

Цінуйте свій і його час. Крім того варто пам’ятати, що розмір аліментів, порядок їх сплати може бути визначено спільним договором, який посвідчується у нотаріуса(якщо в подружжя на це є добра воля )-. Частина 2 статті 109 Сімейного кодексу України . 

Дане питання через важливість і актуальність стане темою для окремої статті. 

Важливим моментом є те, що суддя призначає справу до розгляду знову ж таки не раніше, ніж через місяць після подання позовної заяви. 

Сам розгляд переважно відбувається досить швидко, хоча може тривати і декілька місяців. Наприклад, якщо один з членів подружжя не з’явився на судове засідання і не відомо, чи він був повідомлений про дату та час проведення судового засідання, то розгляд засідання переноситься на іншу дату. Якщо судом буде встановлено, що подальше спільне життя є неможливим та суперечить інтересам подружжя, ухвалюється рішення про розірвання шлюбу. 

Дане рішення направляється судом після набрання ним законної сили (через 10 днів) до відповідного ДРАЦСу, де в актовому записі вноситься відмітка про розірвання шлюбу. При цьому варто знати, що рішення суду є на сьогодні єдиним документом, що свідчить про його розірвання. Свідоцтво про розлучення, як це було раніше, вже не видають. Відмітки у паспорті теж не робляться. 

В даній статті нами наведено описово і дуже коротко процедуру розлучення.

Звичайно що сам процес може мати багато не наведених нами нюансів, які вимагають допомоги з боку кваліфікованих юристів та детального вивчення вимог обох сторін.

 Це питання стосується кожного окремого випадку, життєвої ситуації та позиції учасника процесу. 

Приймати рішення про залучення адвоката чи іншого кваліфікованого юриста, представника інтересів для якісного відстоювання Ваших вимог-Ваша особиста справа. 

На завершення цієї статті хочеться сказати, якщо є можливість –все таки спробуйте зберегти Ваші стосунки. Адже розірвання шлюбу –процес дуже болісний для обох членів подружжя, а особливо –для дітей, які часто не можуть зрозуміти, чому їх маленький кольоровий щасливий світ сім’ї раптом зник, чому тато і мама, які ще донедавна любили одне одного, стають ворогами один одному, а ще гірше –коли вони намагаються всіма правдами і неправдами перетягнути дитину на свій бік, обвинувачуючи у тому що відбувається протилежну сторону. 

Це може стати причиною справжнього психологічного шоку у дитини. Добре подумайте.

Якщо причини для розірвання шлюбу є не достатньо вагомими, а прийняте рішення про розрив стосунків імпульсивним –спробуйте все таки заспокоїтись і налагодити свої стосунки. 

Згадайте слова, які ви казали один одному перед вівтарем у церкві –«..і в радощах, і в горі…».

Труднощі, які ви вважаєте причиною розколу, можуть бути тимчасовими, надуманими, і їх у багатьох випадках можна спільними зусиллями вирішити. То може варто спробувати?Любіть, цінуйте, поважайте один одного та своїх дітей, адже сім’я, діти –це безперечно найбільша цінність у нашому житті. 

Дмитро Керечан, журналіст ГО Народний Контроль Закарпаття,юрист, аспірант кафедри кримінального права та правосуддя