НЕСПОКІЙНА МІЖГІРЩИНА:ЛЮДИ ВИМАГАЮТЬ ВІД ВЛАДИ НАЛЕЖНОГО РОЗГЛЯДУ ЇХ ЗВЕРНЕННЯ І ПРИТЯГНЕННЯ ВИННИХ ЗА ВИРУБКУ ЛІСУ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

Щойно до редакції газети “Народний контроль Закарпаття” надійшли відеоматеріали дій громади по відстоюванню своїх прав та інтересів.

Коротко про події ,які розгорталися до цього,як на місці вирубки лісу вблизі сіл Річка та Тюшка що на Міжгірщині,так і після в службових кабінетах органів виконавчої влади.

Як стверджують місцеві мешканці їм стало відомо,що в урочищі “Кути”,”Стрижаків” та “Дривітні” під час місячника тиші невідомими особами розпочалася рубка лісу.

Мешканці прилеглих до місця вирубки лісу сіл,а це Річка та Тюшка ,в межах громадського контролю, підійшли до місця рубки щоб впевнитися – чи отримана інформація відповідає дійсності.

До цих дій долучилися близько 300 осіб,які прийшовши на місце вирубки побачили,що дійсно працює техніка і невідомі люди вирубують ліс.

Зі слів присутніх повалені дерева були різними,але в більшості ,на їх погляд ,дерева не відносилися до сухостою і не були хворі.

Громада попросила від бригади,яка здійснювала вирубку дерев, дозвільні документи,яких ніхто із них не зміг пред”явити.

На підставі відсутності будь-яких документів люди зателефонували до редакції газети “Народний контроль Закарпаття”,а ми вже в свою чергу повідомили поліцію.

На місце рубки хвойної деревини  виїхали представники місцевої поліції,прокуратури та лісового господарства.Складені відповідні процесуальні документи.

Однак,як повідомили присутні громадяни, ні деревину ,а ні техніку,яка використовувалася для лісозаготівельних робіт ,не вилучено.

По результатах документування поліцією відомості про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР внесено не було.

А тому громада на підставі цих дій поліції прийшла сьогодні до керівника місцевої поліції,до керівника прокуратури  та до голови Міжгірської РДА,щоб запитати як розглядається подана громадою заява та ознайомитися із зібраними матеріалами.

До людей вийшов начальник місцевого відділення  поліції п.Жаба В.І.,якому представниками громади були задані логічні запитання та в свою чергу отримали більш- менш конкретні відповіді від керівника поліції.Із його слів стало відомо ,що відомості про вчинення кримінального правопорушення внесені до ЄРДР .

Далі люди попрямували до голови Міжгірської РДА п.Юрика В.В.,який зі слів відвідувачів відмовився коментувати публічно про подію,яка була пов”язана із вирубкою лісу під час місячника тиші.

Не забули люди і про місцеву прокуратуру.

Однак і в цій державній установі ,а це місцева прокуратура , представник прокуратури(начальник п.Пилип Б.Ф.) посилаючись на якесь існуюче розпорядження обласної прокуратури (хоча на вимогу назвати номер його так і не збагнув його)  повідомив про заборону  ведення відеофіксації в приміщенні органів прокуратури і заборонив їм проводити відеозйомку.

Мета відвідування людей прокуратури -подати  звернення до очільника прокуратури   про вчинення правопорушення,яке начебто вчиненно посадовими особами місцевого самоврядування і вони мали право здійснювати відеофіксацію. 

Присутні повідомили прокурору,що до будинку сільського голови с.Річка нещодавно привезли “кругляк” приблизно 15-20 куб.м,вже обшкурений і громада припускає,що можливо це йому привезли суб”єкти господарювання,щоб він закрив очі на незаконну вирубку лісу.

Для підтвердження або спростування їхнього повідомлення вони попросили з”ясувати всі обставини щодо законності придбання цієї деревини.

Прокурор запевнив,що відреагує.Як воно буде побачимо.

Відповідно до ст.214 КПК України слідчий або прокурор отримавши повідомлення про злочин зобов”язаний був прийняти заяву ,зареєструвати та внести відомості до ЄРДР.

Довідково про право громадян на відеозйомку:

Правове обгрунтування відеофіксації дій органів державної влади

За своєю правовою природою проведення громадянами, чи журналістами аудіо -, фото – та відеофіксації дій працівників міліції є фактично  збиранням і одержанням інформації про діяльність органів державної влади, їх окремих посадових осіб при виконанні покладених на них обов’язків.

Правовідносини пов’язані зі збиранням інформації регулюються положеннями частини 1 статті 10 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. 

«Кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів». 

Загальна Декларація прав людини 1948 року в статті 19 закріплює «свободу шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами і незалежно від державних кордонів».

Стаття 34 Конституції України передбачає, що «кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір».

Статтю 302 Цивільного кодексу України, відповідно до якої фізична особа має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію.

А якщо Ви журналіст, то – статтею 26 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» – журналіст має право відкрито проводити запис, зокрема із застосуванням будь-яких технічних засобів.

Підсумовуючи активність мешканців Міжгірщини,а в даному випадку мешканців с.Річка та Тюшка що на Міжгірщині ми маємо усвідомити всі,що лише завдяки нашій активності та небайдужості ми може впливати на процеси,які відбуваються на місцях та стимулювати місцевих чиновників до вирішення проблем людей.

Прес-служба Громадської організації “Народний контроль Закарпаття”