Моніторинг роботи судів та суддів: відбулася зустріч голови Тячівського районного суду п. Гримут В.І. із Активом ГО “Народний Контроль Закарпаття”

Шановне товариство активом Громадської організації “Народний контроль Закарпаття” з 2015 року по нинішній час проводиться моніторинг судових процесів на території Закарпатської області з метою визначення фактичного стану застосування чинного законодавства у сфері діяльності органів судової влади щодо здійснення правосуддя. Оскільки моніторинг судових процесів є важливим, багатогранним інструментом підтримки судової реформи, він підвищує прозорість здійснення правосуддя.Незалежний моніторинг судових процесів виявляє як слабкі, так і сильні сторони правосуддя, а також дає можливість розробити рекомендації щодо вдосконалення правозастосування, впровадження яких буде сприяти поліпшенню системи відправлення правосуддя, дотримання прав людини та принципу верховенства права.

Так ми сьогодні  03.02.2020 року провели зустріч із головою Тячівського районного суду п.Гримут В.І. по результатах нашого монітоингу ,який проводився по даному суду більше року.

Під час моніторингу судових засідань у Тячівському районному суді моніторами ГО”Народний контроль Закарпаття” було відвідано більше 100 судових засідань.В якості вільних слухачів та журналістів газети “Народний контроль Закарпаття” монітори взяли участь у засіданнях з розгляду цивільних,адміністративних ,кримінальних справ та справ,що стосуються адміністративних правопорушень. 

В ході моніторингу у віддаленному  куточку Закарпаття – на Тячівщині  було визначено основні права, які найчастіше порушуються під час судових процесів, з’ясовано питання відкритості роботи суду, зокрема, застосування засобів відеозйомки у судових засіданнях, дотримання суддівської етики, поведінки прокурорів. 

Зокрема, монітори фіксували наступні порушення:1. Значна кількість судових засідань не була розпочата вчасно, зокрема, термін затримки початку судових засідань іноді доходив від 5 хвилин до 1 години. Досить часто судді невчасно з’являлись на роботу, внаслідок чого судові засідання відбувались із запізненням. 2. Відсутність судового розпорядника. У переважній більшості судових засідань, окрім суддів були тільки секретарі судового засідання, а судові розпорядники – відсутні.  Вони (як правило) знаходяться в коридорі та «адмініструють» процес забезпечення судового провадження замість того щоб знаходитися в судовому залі. Їхня відсутність відволікає суддів від відправлення судочинства,адже час від часу до зали намагаються ввійти інші учасники судового процесу,які шукають зали в яких мають проводитися їхні засіданя.3.Прокурори взагалі не одягали форменний одяг під час проведення судового процесу,а їх підготовленність та обізнанність по справах нерідко викликала сумнів.В деяких справах склалося враження ,що прокурори майже не знайомі зі справами,по яким здійснюються обвинувачення.Прослідковувалась або дуже пасивна участь,  або дуже надмірна активність прокурора під час розгляду справ,а це наводить на сумнівні думки.Зафіксовані поодинокі  випадки участі на судовому засіданні прокурорів без матеріалів кримінальних проваджень.4.В багатьох кримінальних справах відкладення справ відбувалося через незабезпечення явки як свідків, так і інших учасників судового процесу.5.Найбільшу тривогу викликає невиконання поліцейськими Тячівського ВП ГУНП в Закарпатській області судових рішень,тобто ухвал про привід свідків та обвинувачених до суду.З даного питання за заявою ГО”Народний контроль Закарпаття” ДБР України відкрито кримінальне провадження за фактом невиконання поліцейськими ГУНП в Закарпатській області судових рішень.

Що можна відмітити,як позитивну динаміку в роботі суддів: ні разу судді Тячівського районного суду не були проти зйомки ,хоча окремі адвокати заперечували  проти відеофіксації судового засідання ,мотивуючи тим, що це контроль їх діяльності  і “порушення адвокатської таємниці”.Судді цілком справедливо зазначали,що судові засідання відкриті і зйомка у відкритому засіданні не суперечить закону.Були зафіксовані факти,коли учасники судових засідань в судовому засіданні викрикували під час виступу свідків та обвинувачених і суд недостатньо реагував ,як на поведінку захисників ,так і на поведінку інших учасників.6.Немаловажна проблема є в реалізації забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю та маломобільних груп населення до правосуддя,а це створення умов для безперешкодного доступу інвалідів до соціальної інфраструктури,а саме: своєчасне отримання повноцінної та якісної інформації,зручність і комфортність середовища перебування  і обслуговування в будинку суду, і ,основне, відповідність санітарно-гігієнічних приміщень вимогам доступності осіб із інвалідністю.Найбільше проблемним питанням  є облаштування в туалетних приміщеннях універсальної кабіни для цієї категорії людей.Хотілося б ще звернути увагу керівництва суду на те ,що слід розробити аудіо-записи  з нормами законодавства  про судоустрій та процесуального законодавства, а також здійснення друку законодавства та право-просвітницьких матеріалів шрифтом Брайля та їх безкоштовне розповсюдження через товариства сліпих .

Всі недоліки,які виявлені в ході моніторингу, були озвучені як під час відвідування судових засідань так і безпосередньо на сьогоднішній зустрічі із головою Тячівського районного суду п.Гримут В.І.

Він прийняв наші зауваження та пропозиціі до уваги і подякував активу за те ,що громадськість проявляє неабияку активну участь у належному відправленні правосуддя , вказує на деякі питання,які не видно із середини місцевої феміди.

Зазначимо ,що моніторинг  якості роботи працівників органів прокуратури та судової системи на території Закарпатської було проведено в рамках ініціативи Громадської організації “Народний контроль Закарпаття” та з метою спроможності громадськості впливати на органи державної влади та місцевого самоврядування  та з метою прискорення реформ,які конче потрібні Україні.

Прес-служба Громадської організації “Народний контроль Закарпаття”