Чи законно встановлена вишка мобільного зв’язку в місцевій школі смт.Буштино???


Основний закон України в статті 50 закріплює право кожного на безпечне для життя і здоровʼя довкілля. Одним із проявів небезпеки є підвищений рівень електромагнітного випромінювання, що може виникати зокрема внаслідок дії великої кількості джерел створення електромагнітного поля (т. зв. «електричний смог»). Особливо актуальним на сьогодні стало питання появи великої кількості таких джерел у вигляді базових станції стільникового звʼязку. Установлення та експлуатація базових станцій систем стільникового звʼязку (далі – БС) та вплив електромагнітного випромінювання, що утворюється зазначеними обʼєктами, на життя і здоровʼя людини викликають серйозну стурбованість у населення, а подекуди і соціальне напруження . Наразі, за оцінками різних фахівців, в Україні діють понад 25 тисяч БС, які, як правило, розміщуються в населених пунктах безпосередньо в зоні житлової та громадської забудови. Здійснений аналіз чинного законодавства України дозволяє стверджувати, що, незважаючи на підвищений ступінь екологічного ризику таких обʼєктів, наявне правове регулювання розміщення та експлуатації базових станцій систем стільникового звʼязку не забезпечує ефективного захисту людини від небажаного електромагнітного забруднення її життєвого середовища, є фрагментарним і непослідовним На прикладі монтажу вишки мобільного зв”язку без громадського слухання та інших можливих порушень на території Буштинської ЗОШ 1-3 ступенів що на Тячівщині ми можемо говорити про законність встановлення вишки та можливу корупційну складову в цій оборудці.З даного питання ми провели журналістське розслідування в ході якого надали інформаційний запит до Буштинської селищної ради щодо надання інформації з приводу законності встановлення на території школи вишки мобільного зв”язку.Із отриманих копій документів можна прослідкувати рух із цього питання та визначити ініціатора монтажу цього устаткування.Так,ось 17 грудня 2018 року директор Буштинської ЗОШ 1-3 ступенів п.Серюга В.М. звернувся до селищного голови смт.Буштино п.Паш І.Ю. із проханням надати згоду на встановлення передавальної антени зв”язку на димохідній трубі газової котельні.До своєї заяви долучив протокол №47/49 проведення досліджень електромагнітного поля та додатки до сертифіката відповідності.

Дане звернення директора школи було розглянуто на виконкомі Буштинської селищної ради.Інформації про дату та номер рішення виконкому Буштинська селишна рада не надала.Після прийнятого рішення Буштинською селишною радою в особі селищного голови смт.Буштино п.Паш І.Ю. укладено договір аренди (без номера) від 1 травня 2019 року про передачу в строкове(з 1.05.2018 року по 31 березня 2021 року) платне користування нерухомого майна ,а саме частину димової труби котельні та асфальтного майданчика,що розташовані на території Буштинської ЗОШ.

Але в дивний спосіб укладений договір,а саме щодо строків чинності його.В пункті цього договору 10.1 цей договір укладено строком на два роки 11 місяців,тобто діє з 1 травня 2018 року по 31 березня 2021 року.Що саме дивно в цьому договорі,що договір укладений 1 травня 2019 року ,а діє він із 1 травня 2018 року.
Орендна плата за перший місяць складає 4121,20 грн,загальна сума орендної плати орієнтовно складає 144 242,00 грн, згідно пункту 3.2.1 цього договору.

Встановлення вишки мобільного зв”язку здійснено на території Буштинської ЗОШ 1-3 ступенів ,а земельна ділянка за логікою має належати Буштинській селищній раді.Наскільки нам відомо ,що зміни цільового призначення вказаної земельної ділянки не відбувалося.На нашу думку земельна ділянка за логікою мала бути змінена на комерційне призначення.А якщо так,то по Методиці розрахунку орендної плати за майно спільної власності територіальних громадсіл ,селищ,міста Тячівського району та пропорції її розподілу,затвердженої рішенням 24 сесії Тячівської районної ради 6 скликання №749 від 14.01.2015 року арендна плата за визначене майно має бути на порядок вищою.Відповідно до ст.91 Земельного кодексу України власники земельних ділянок мають забезпечити використання земельної ділянки за цільовим призначенням.А тому в зв”язку із цим по результатах журналістського розслідування зібрані матеріали будуть направлені в праохоронні органи для надання оцінки законності встановлення вишки мобільного зв”язку на території Буштинської ЗОШ 1-3 ступенів та законність використання земельної ділянки за цільовим призначенням.Вчора,10.09.2019 року ми зустрілися в м.Ужгороді із керівництвом головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області,яке нас запевнило,що невідкладно буде проведено комісійну перевірку з даного питання та будуть вжиті заходи реагування в разі виявлення будь-яких порушень.Як нам стало відомо,що 15 вересня 2019 року о 15.00 годині заплановане громадське слухання з даного питання,хоча поки достеменно не відомо хто виступає ініціатором.Ми поспілкувалися із мешканцями селищної громади з приводу встановлення вишки мобільного зв”язку ,вони висловлюють обурення таким прийнятим рішенням селищної ради.

Майже 660 підписів мешканців селища Буштино зібрала ініціативна група щодо демонтажу встановленої вишки мобільного зв”язку.В розмові із окремими мешканцями селища Буштино ми почули готовність здійснювати активний захист людей від небажаного електромагнітного забруднення , навіть, до проведення мирних акцій протесту. Про результати розгляду наших звернень та перебіг подій ми будемо інформувати громадськість.

Прес-служба Громадської організації “Народний контроль Закарпаття”