Алкоголь і підлітки на Виноградівщині

Діти – майбутнє нації, тому їх здоров’я повинно стати чи не найголовнішим об’єктом піклування ,як суспільства, так і держави. Разом з тим все більшої масштабності набирає одна з головних проблем сьогодення – споживання дітьми, підлітками та молоддю спиртних напоїв та наркотиків. Адже алкоголь і наркотики особливо активно впливають на організм, який ще не сформувався, поступово руйнуючи його.Проведення вільного часу переважно з друзями характерно для підлітків. Але якщо підліткова група не об’єднана якоюсь корисною діяльністю, у ній переважає «порожнє» проведення часу нудьгуючих неповнолітніх, що стає сприятливим ґрунтом для розпиття спиртних напоїв та вживання наркотиків. Цей процес має вже певний психологічний зміст, символізує (в розумінні підлітків) самостійність і дорослий стан, іноді перше знайомство підлітки оцінюють дуже високо – як «новий стиль життя» або щасливу знахідку. З часом коло можливих приводів, що виправдовують вживання алкоголю та різного роду наркотичних засобів,розширюється. Причини та умови, що сприють їх вживанню, їх мотиви, можна поділити на вживанні алкоголю в силу складних життєвих обставин, та на ті, що вчинені, бо “нічого робити”, що типово для підліткового середовища.

В нашому випадку,а саме в події ,яка мала місце в центрі м.Виноградів,коли група підлітків-дівчат серед білого дня від нудьги розпивала спиртні напої,які вони купили в одному із торгових закладів міста, ми спостерігаємо як безвідповідальність оточуючих мешканців, так і, в першу чергу, за безконтрольністю батьків.

В ході нашого журналістського розслідування ми дослідили майже весь ланцюжок адміністративного правопорушення та поведінки підлітків.Ці підлітки віком 13-14 років,які навчаються в Виноградівських місцевих школах №1,№8 та гімназії.Майже більшість із них – це діти із сімей із середнім достатком.Одна із мам цих дівчат при розгляді цього правопорушення сказала,що незнає чого її доньці нехватає,адже щодня їй виділяється по сто гривнів на харчування.Якщо підрахувати ,то щомісячно тільки до школи вона виділяє їй 2400 грн,тоді як поообідати в шкільній їдальні можна за гривень 15-20 ,а це лише біля 500 гривень на місяць. Навіщо таким чином балувати дітей?Ми знайшли цей торговий заклад ,в якому вони купили алкогольні напої та цигарки,мали спілкування із підприємцем ,але це тільки була розмова,ми не можемо підміняти поліцію ,органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади.Контроль за продажем спиртних та тютюнових виробів за ними ,а тому тут має бути надана належна правова оцінка як із боку місцевої поліції ,так і Виноградівської міської ради.

Щодо місця розпиття спиртних напитків підлітками,то зі слів адміністрації торгового закладу “Шпар”,дана територіія  начебто використовується для стоянки автомобілів відвідувачів готелю “Імперіал”.Ми намагалися поспілкуватися із адміністрацією цього готелю щодо інформації про те  чи використовується дана територія при власних потреб готелем “Імперіал” .Нам пообіцяли організувати зустріч із керівництвом даного готельного закладу,але поки такої зустрічі не відбулося.  


Щойно надійшла відповідь на запит від Виноградівської міської ради про те,що дана територія перебуває в орендному користуванні ТОВ”Дядя Ваня-Закарпатські овощі”.Виноградівською міською радою надіслано лист до ТОВ”Дядя Ваня-Закарпатські овощі” про вжиття невідкладних заходів реагування щодо обмеження доступу до вищезазначеної земельної ділянки.

Поруч із цією площадкою функціонує торговий заклад “Шпар” та кругом цю площадку оточують житлові багатоповерхові будинки ,мешканці яких із вікон бачили неодноразово “активний” відпочинок підлітків.Як пояснюють працівники торгового закладу “Шпар”,що підлітки майже щодня з”являються на цю площадку ,де випивають та палять.Вони неодноразово звертали увагу на це самих підлітків-порушників,а також зверталися до адміністрації готелю про унеможливлення доступу до неї. Безумовно, за таких обставин виникає цілий ряд питань в першу чергу до батьків, до дирекції шкіл,до відділу освіти, служби у справах дітей, підрозділів кримінальної міліції у справах дітей і дільничних офіцерів поліції. Де ж були їх співробітники, коли діти потребувала без відповідного контролю? У таких випадках дивує і пасивна позиція громадськості, адже підлітки вживали алкоголь не у лісі, а серед людей…

Відомо, що більшість дітей легко піддається впливу оточуючих – як позитивному, так і негативному. А тому важливим моментом сімейного виховання є довіра дітей до батьків, яка проявляється у тому, що батьки знайомі з товаришами, друзями свого сина чи доньки. Саме батькам відомі проблеми, що хвилюють дитину. І саме вони – перші порадники й захисники сина або доньки. А якщо дитина не знаходить спільної мови з батьками? У цій ситуації, на наш погляд, провідна роль повинна відводитися інституту практичних психологів та соціальних педагогів.Ще одна з причин становлення неповнолітніх на цей шлях – це їхня незайнятість корисним дозвіллям. Під час проведення журналістського розслідування цієї події ми відвідали всі навчальні заклади,учні яких стали фігурантами даного правопорушення.Так,під час відвідувань школи №1 ми побачили таку картину,що як тільки пролунав дзвоник на урок четверо учнів цієї школи покинули територію школи і пішли палити за ріг приміщення.Поки очікували керівника Виноградівської гімназії, з вікна ми побачили,як декілька учнів вийшовши із приміщення навчального закладу попрямували на місцевий ринок через “диряву ” огорожу школи .

Перебуваючи в школі №8 ми звернули увагу на те,що протягом 15 хвилин нашого перебування біля кабінета директора школи ніхто із дітей цього закладу ,що проходили поруч із нами та із вчителів не привітався із нами.На нашу думку, це і є результат виховання батьками ,а також неналежний навчально-виховний процес в школах.Що ще кинулося нам у вічі,що у школі №8 учнів при вході в школу зустрічає ціла зграя безпритульних собак,яка привчена тими ж дітьми до підкормки.А це на нашу думку небезпечно,адже вони контактують із дітьми.

З приводу подіі щодо вживання спиртних напоїв неповнолітніми, всіма службами району проведена відповідна перевірка .

Як нам стало відомо, що місцевими поліцейськими складені протоколи про адміністративні правопорушення на батьків цих дітей та направлені адміністративні справи до Виноградівського районного суду для прийняття відповідного рішення.Журналістами газети “Народний контроль Закарпаття” обов”язково буде відслідковуватися судовий розгляд цих адміністративних справ про що будемо інформувати громадськість.Підсумовуючи викладену нашу думку у даній події – батьки не виконали вимог ст. 150 Сімейного кодексу України, оскільки вони зобов’язані піклуватися про духовний та моральний розвиток своєї дитини.Педагогічні працівники, згідно з вимогами ст. 56 Закону України “Про освіту”, зобов’язані настановами та особистим прикладом утверджувати повагу до принципів загальнолюдської моралі. Учителі, учні яких скоїли суспільно небезпечні діі, явно не виконали покладених на них законодавством обов’язків щодо прищеплення дітям загальнолюдських принципів моралі.

Інша проблема, яка випливає з наведеного прикладу, – це незайнятість дітей після школи.І тут питання ,в першу чергу як до батьків,так і безпосередньо адміністрації шкіл щодо дотримання Закону України “Про позашкільну освіту”.

Основним завданням його і є виховання в учнів шанобливого ставлення до родини та людей похилого віку,виховання в них патриотизму,національних цінностей, організація дозвілля учнів,пошук нових форм виховання,профілактика бездоглядності ,правопорушень та створення умов для творчого ,інтелектуального,духовного і фізичного розвитку підлітків.Яка кількість дітей охоплена позашкільною освітою сказати важко і чи знають про це в місцевій поліції,в службі в справах дітей та в відділі освіти питання риторичне. Деякі школярі не бажають відвідувати школу, мотивуючи свою відмову тим, що їм там не комфортно. Вони не відчувають себе в безпеці при спілкуванні з однолітками. Це пояснюється тим, що усупереч ст. 56 Закону України “Про освіту” в в окремих загальноосвітніх закладах допускають факти жорстокого поводження учнів з однолітками. Так, протягом 2019 року ми неодноразово звертали увагу посадових осіб місцевої поліції,керівників освітніх закладів та служби в справах дітей на випадки булінгу в школах ,але всі ці випадки дирекція шкіл переводили “стрілки” на вину батьків і все зводилося до того,що крайніми залишалися саме вони,на яких складували адміністративні протоколи за ст.184 КУпАП “Неналежне виконання батьківських обов”язків”.

Неодноразово доведено що найкраща профілактика алкоголізму серед підлітків – це приклад батьків, їх увага до проблем дітей.Варто з раннього віку подбати про те, щоб у дитини було корисне та цікаве для неї захоплення.Записати її на гурток, у художню або музичну школу, спортивну секцію. У цьому випадку ризик, що підліток зв’яжеться з поганою компанією і буде пити від нудьги, значно менший. Підштовхнути підлітка до вживання алкоголю може як бездоглядність, атмосфера вседозволеності, так і гіперопіка, надмірна суворість, «закручування гайок». Тому, у процесі виховання дитини, починаючи з підліткового віку, дуже важливо дотримуватися «золотої середини». Тож хто як не батьки, у першу чергу, повинні попередити вживання алкоголю дітьми, а не сприяти їм у цьому, мовляв: «з моєю дитиною такого не станеться…»Здоров’я, перш за все, – спосіб життя людини. Давно доведено – все, що робить людина, відбивається на стані її здоров’я.Добре здоров’я містить у собі досягнення мети у житті людини, її інтереси і корисні звички. Це почуття сповнене любові до самого себе.

По результатах нашого журналістського розслідування ми звернулися до всіх посадових осіб органів місцевого самоврядування,органів виконавчої влади ,до правоохоронців щодо вжиття невідкладних превентивних заходів з метою запобігання підлітковому алкоголізму та втягуванню дітей до вживання наркотиків.

Як нас запевнила місцева влада, будуть проведені засідання постійних комісій Виноградівської районної ради,виконкому Виноградівської міської ради щодо напрацювання спільних заходів по протидії підлітковому алкоголізму та наркоманії на території Виноградівського району що на Закарпатті.

Про результати розгляду нашого звернення та подальший перебіг подій щодо протидії підлітковим правопорушенням ми будемо інформувати громадськість.

Прес-служба Громадської організації “Народний контроль Закарпаття”